3 badania pokazujące, że psy mogą również jeść produkty wegańskie
Czy zastanawiasz się również, czy wykonano jakiekolwiek badania na temat psów wegańskich i czy psy mogą być weganami?
Aby dać Ci dogłębny wgląd w dietę wegańską dla psów, przedstawiamy wnioski z trzech najbardziej wszechstronnych i dobrze znanych badań dotyczących wegańskiego odżywiania psów.
Badanie przeprowadzone przez weterynarza Pia Gloria Semp (2014)
Weterynarz Pia Gloria Sempl prowadził badania nad psami i ich właścicielami w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Uczestnicy badania zostali zaproszeni za pośrednictwem ogłoszeń na tablicach ogłoszeń, w klinikach weterynaryjnych, za pośrednictwem Facebooka oraz zaproszeni ustnie.
Właściciele, którzy uczestniczyli w tym badaniu psów wegańskich, musieli wypełnić kwestionariusz dotyczący ich doświadczeń z dietą wegańską u swoich psów. Badanie obejmowało ocenę kliniczną (wraz z badaniem krwi) losowo wybranych 20 psów.
Standaryzowane badanie kliniczne obejmowało ocenę ogólnego stanu zdrowia psa, stanu ciała, sierści, węzłów chłonnych, układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, trawiennego oraz prawidłowego wydalania.
Z pomocą badań hematologicznych i biochemicznych określono poziomy magnezu, wapnia, żelaza, białka, kwasu foliowego, witaminy B12 oraz karnityny.
Wszystkie 174 psy objęte badaniami musiały być na wyłącznie wegańskiej diecie przez co najmniej sześć miesięcy. Ze względu na różnorodność wieku i typu diety, średni czas stosowania diety wegańskiej wynosił 2,83 roku.
29% uczestników badania korzystało wyłącznie z komercyjnych dostępnych na rynku karm dla psów wegańskich, 9% stosowało tylko domowej roboty, a pozostałe 52% regularnie stosowało komercyjne karmy, uzupełniane domowymi składnikami.
28 właścicieli psów samodzielnie zgłosiło o jaśniejszej i zdrowszej sierści po przejściu na wegańską dietę. Niektóre psy, które wcześniej były podatne na problemy skórne, tłustą sierść, itp., nie wykazywały już objawów problemów dermatologicznych.
16 właścicieli psów zgłosiło poprawiony zapach skóry oraz regularniejsze i łatwiejsze wypróżnianie.
Standaryzowane badania kliniczne nie ujawniły żadnych nieprawidłowości związanych z dietą. Badania krwi wykazały, że wszystkie 20 badanych psów miało poziomy białka w normie.
Żaden z testowanych parametrów nie wykazał różnicy ani odchylenia w porównaniu z wynikami psów karmionych regularnym jedzeniem. Co najważniejsze, u psów wegańskich nie wykryto niskich poziomów żelaza ani witaminy B12.
Badanie autorstwa W. Browna i jego kolegów (2009)
W 2009 roku Brown i jego koledzy przeprowadzili badania i opublikowali wyniki dotyczące 12 sprintujących husky syberyjskich. Połowa z nich (n=6) była karmiona komercyjnym jedzeniem przeznaczonym dla aktywnych psów, a druga połowa (n=6) dostosowanym bezmięsnym jedzeniem dla psów o tej samej wartości odżywczej.
Komercyjne jedzenie dla psów zawierało 43% mięsnej mączki drobiowej. W bezmięsnym pożywieniu zostało ono zastąpione mieszaniną glutenu kukurydzianego i sojowego. Psy spożywały takie jedzenie przez 16 tygodni, z czego dziesięć tygodni regularnie konkurowały.
Ich stan zdrowia był regularnie monitorowany przez weterynarza, który nie był świadomy badań ani różnych diet psów. Wszystkie zwierzęta zostały sprawdzone i ocenione jako będące w doskonałej kondycji fizycznej. Żaden z psów nie był anemiczny ani nie miał innych problemów zdrowotnych.
Badanie przeprowadzone przez PETA (1994)
W 1994 roku amerykańska organizacja PETA (Ludzie dla Etycznego Traktowania Zwierząt) opublikowała wyniki systematycznego badania 300 psów z różnych miejsc w Ameryce i Kanadzie, wszystkie na mięsnej diecie.
Psy były różnego wieku, od szczeniąt do 19-letnich psów, różnych ras i płci. 65,3% (196/300) psów było wegańskich, a pozostałe 34,7% (104//300) wegetariańskich.
Psy objęte badaniem były karmione wegańską lub wegetariańską dietą od 2 do ponad 9 lat, przy średnim czasie takiej diety wynoszącym 5,7 lat. Wyniki pokazały, że ponad 80% psów na wegańskiej lub wegetariańskiej diecie spędziło od 50 do 100% swojego życia w dobrym lub doskonałym stanie zdrowia.
Podsumowanie
Zostaw komentarz